Скъпи родители и приятели на ДГ №59 "Елхица", София,
С радост ви информираме, че благодарение на най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл България „Ти и Lidl за по-добър живот“, в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи” и Български дарителски форум, и с обединените усилия на екипа на детската градина и Родителското настоятелство на ДГ “Елхица”, през 2020 г. ще заедно ще реализираме проект за създаване на мултисензорна образователна градина в двора на детската градина.
Целта този прект е да подкрепим хармоничното израстване и пълноценно развитие на сетивата (физиката), интелекта и социалните компетенции на всяко едно дете от ДГ Елхица, чрез образователни, терапевтични и игрови занимания в красивата, атрактивна и мултисензорна зона, която заедно ще създадем в естествената природна среда на двора на детската градина.
Инициативата ще реализираме в периода януари – октомври 2020 година.
С този проект ще създадем мултисензорна градина в двора на детската градина, която ще осигурява подкрепяща среда за 27-те дечица със СОП, както и възможност за интегрално учене чрез сетивно преживяване за останалите 283 деца в детската градина. Сензорната градина ще бъде планирана и изградена със солидарния принос на родителите, а екип от учители ще разработи и приложи серия от терапевтични и приобщаващи мултисензорни занимания. Процесът на създаване и добрите образователни практики ще споделим в уебсайт със свободен достъп, за да служат като ресурс и вдъхновение за всички.
Целта е да подкрепим хармоничното израстване и пълноценно развитие на сетивата (физиката), интелекта и социалните компетенции на всяко дете чрез терапевтични и приобщаващи занимания в мултисензорна градина създадена в естествената природна среда на двора на детската градина.
Според д-р М. Монтесори развитието на интелекта, започва с развитие на сетивата в най-ранна детска възраст. Пълноценното интелектуално, психологическо и физическо развитие на детето (2-6 г.) имат пряка зависимост от степента на развитие на неговите сетива и физиология в най-ранна възраст, чрез елементарни действия и движения като – лазене, изкачване, спускане, слизане, катерене по различни повърхности, докосване на различни текстури, пренасяне на предмети, преливане на течности, сравняване, докосване, и други. Стимулирането на сетивата и физиотерапията се ползват активно при деца със СОП, но също така – заниманията стимулиращи и развиващи сетивата са изключително важни и за децата в норма. Сериозен проблем е нарастващата тенденция за обездвижване и дефицит на пълноценна двигателно-сензорна активност, особено сред децата родени и израстващи във високо урбанизирана градска среда, и в култура на прогресивно нарастващо използване на електронни устройства и намаляваща физическа активност на възрастните като цяло.
Днес децата получават застрашително малко възможности за свободно движение и достъп до сензорно-образователни елементи изградени в естествената природна среда на двора и специално планирани с цел да провокират богат набор от действия стимулиращи отделно и комплесно всички компоненти на човешкото същество – сетива, ум, емоции, общуване и учене. Основният проблем, който искаме да решим с изграждането на Сензорна градина на двора е липсата на атрактивна стимулираща среда на открито, в която децата могат пълноценно да се движат и да развиват своите сетива, физика и интелект чрез игра и вдъхновяващи открития, а учителите ще могат да оказват ефективна и пълноценна подкрепа в зависимост от нуждите на всяко дете.
Очаквани резултати до октомври 2020 година:
- Пълноценна СЕНЗОРНА ОБРАЗОВАТЕЛНА ГРАДИНА на площ около 300 кв.м. с поне 12 интерактивни инсталации за стимулиране, развитие и усъвършенстване на всички сетива (визуално, тактилно, обонятелно, слухово, термчно, хроматично, барично, стереогностично, кинестетично), и комбинирани модули за стимулиране на мускулно-двигателната активност, равновесието и координация на движенията.
- Повишен капацитет на учителите за пълноценно ползване на градината за терепевтични и образователни цели.
- Реализирана серия от пълноценни мултисензони занимания с децата със СОП и децата в норма.
- Наръчник за създаване и ползване на сензорната градина – за учители и родители.
- Популяризация и споделяне на добрите практики чрез “Празник на сетивата” и блог на проекта.
Проектът ще реализираме със съдействието на нашите родители, учители, приятели и партньори от Фондация ЗАЕДНО - общуване за подкрепа и развитие, екипът на Вкусните образователни градинки, Детска архитектурна работилница, Монтесори общност в България и други.
Искрено се надяваме и разчитаме и на вашата подкрепа и активно участие в солидарните акции за създаване на тематичните зони в градинката, които ще организираме тази пролет, защото вярваме, че заедно можем повече
Очаквайте допълнителна информация!